Süngomba


„Ősi tudással a modern kor emberéért!”

 

Szakmai anyagot  összeállította:

  • Prof. Dr. Dinya Zoltán
  • Dr. Dóda Ildikó

Süngomba

 

kínai süngomba (Hericium erinaceus) vagy más nevén oroszlánsörény gomba a keleti gyógyászok körében már évszázadok óta megbecsült gyógygomba.

A legenda szerint, akik rendszeresen fogyasztják a kínai süngombát, azok acélidegzetűek lesznek, és memóriájuk szinte tökéletessé válik. 

süngombát (Hericium Erinaceus) több mint 2000 éve használják Kínában az emésztési problémák enyhítésére. A süngombárólaz eddigi kutatások már bebizonyították, hogy az emésztésre kifejtett jótékony hatása mellett sok, egyéb hasznos hatással is rendelkezik, mint például: fekélyellenes hatás, gyulladáscsökkentő hatás, antimikrobás hatás, immuntámogató hatás.

Süngomba és az emésztőrendszer

A süngomba régi, népi gyógyászati alkalmazását alátámasztotta több kutatás is. Egy süngomba adott koncentrációban képes gátolni a Helicobacter pylori nevű baktérium növekedését, mely a gyomorfekélyek egyik fő okozója.

A gyomor krónikus gyulladásos betegségének kiegészítő kezelésére vonatkozó vizsgálati eredmények is születtek, melyek alátámasztják a süngomba használhatóságát.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23557368

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3932005

Süngomba és az idegrendszer

A kutatások bebizonyították azt is,  hogy a süngomba termőtestében lévő anyagok serkentik az idegi növekedési faktor (NGF=Nerve Growth Factor) szintézisét, mely hatással van egyes agyi funkciókra és a vegetatív idegrendszerre. Az NGF pedig főszerepet játszik az idegsejtek, a központi és perifériás idegrendszer kialakulásában, egészséges működésében, regenerációjában.

Az idegkárosodás– akár cukorbetegség, akár alkohol, akár kemoterápia okozza – pedig egy olyan probléma, mely sokak életét megkeseríti, és egy kismértékű javulás is nagyon fontos lehet ezen betegek számára. Nagy valószínűséggel problémájukat teljes mértékben nem fogja megoldani a süngomba rendszeres fogyasztása, de segíthet a tünetek elviselésében. A süngomba felhasználásával finom ételeket készíthetünk, melyek egészségünk megőrzését szolgálják.

Több nagy vizsgálati eredmény is rendelkezésünkre áll a süngomba idegrendszeri védő hatásával kapcsolatban, melyek egyértelműen jelzik a gomba hatékonyságát.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844328

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3176599/

Süngomba és a menopauza

Egy nemzetközi szaklapban publikált vizsgálat alapján a süngomba fogyasztása csökkenti a menopauza környékén lévő nők depresszióját és  szorongását, valamint javítja az alvásuk minőségét.

Ezen klinikai vizsgálat eredménye alapján érdemes lehet a menopauza környékén lévő hölgyeknek a süngombát napi szinten beiktatni az étkezésükbe, hogy mosolygósabbak legyenek a mindennapjaik.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20834180

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844328

Süngomba és a daganatok

Az utóbbi két évben több tudományos cikk is napvilágot látott, melyekben a süngomba daganatellenes hatásáról írnak, mely eddig kevésbé volt ismert.

Japán kutatók szerint a süngomba kettős mechanizmussal is hat:

  •          egyrészt a süngomba termőtestében lévő poliszacharidok képesek modulálni az immunrendszert, ezáltal a szervezetet hatékonyabb válaszadásra késztetik,
  •          másrészt a gomba tartalmaz olyan alacsony molekulasúlyú összetevőket (pl. fenolokat, zsírsavakat), melyeknek kemoterápiás hatása van, és közvetlenül a daganatos sejtekre hatnak.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24631140

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23668749

Kapcsolódó írások:

Süngomba

 
 

FIGYELMEZTETÉS!

 

Gombára és gombaspórára allergiásoknak a fogyasztása nem javasolt!


 

Szakirodalom:

(1)    Zhang Z, Lv G, Pan H, Pandey A, He W, Fan L.: „ Antioxidant and hepatoprotective potential of endo-polysaccharides from Hericium erinaceus grown on tofu  whey.”, Int J Biol Macromol. 2012; 51(5):1140-1146.